Description
Product Details
Tyrefix® is a permanent tyre repair sealant, formulated to prevent flat tyres caused by punctures.
- Increases tyre life
- Provides up to 3% fuel saving
- Reduces downtime – increasing productivity
- Suitable for tubed, tubeless and run flat tyres
- Extends the life of the tyre by up to 25%
- Lasts the legal life of the tyre
- High speed grade
Product Specifications
| Product Data | |
| Brand | Ecomotive |
| Package Length | 20cm |
| Package Width | 7.5cm |
| Package Height | 7.5cm |
| Package Weight | 660g |
| Country of Origin | UK |
| Commodity Code | 38249945 |
| Barcode | 735346232852 |





Reviews
There are no reviews yet.