Description
Product Details
- IMPROVE FUEL EFFICIENCY – MPG can be increased by up to 15% after using Clean Drive that removes unwanted deposits within the whole engine system.
- REDUCE EMISSIONS – Reduces harmful emissions by up to 60%. Ideal to use before MOT to help emissions tests.
- CLEANS ENGINE FILTERS – Cleans diesel particulate filter DPF, catalytic converters and lambda sensors.
- IMPROVES POWER – by removing unwanted deposits from the entire fuel system including EGR valves, inlet valves and fuel injectors.
- LUBRICATES AND MAINTAINS – by cleaning and lubricating the fuel system maintenance costs will be reduced.
Additional Info
Application:
1. Check you have at least 1/4 tank of fuel.
2. Add the entire CleanDrive bottle into the fuel tank, drive as normal.
3. Wait for Fuel Warning Light to come on before refuelling. After that, refuel as normal.
For best results, use CleanDrive® once every 3,000 miles.
Product Specifications
| Product Data | |
| Brand | Ecomotive |
| Package Length | 17.5cm |
| Package Width | 7cm |
| Package Height | 7cm |
| Package Weight | 460g |
| Country of Origin | UK |
| Commodity Code | 38111190 |
| Barcode | 5060268890091 |
.







Reviews
There are no reviews yet.