Description
Product Details
- AIR COMPRESSOR INCLUDED – Powerful compressor included for reinflating the tyre after Tyrefix application.
- HIGH-SPEED GRADE – This sealant will block puncture holes even when driving at high speed.
- INCREASE TYRE LIFE – Extends the tyres usable life by reducing unwanted punctures.
- ALL TYRE TYPES – Can be used on tubed, tubeless and run-flat tyres.
- INCREASES MPG – provides up to 3% fuel saving by maintaining correct tyre pressures.
- ENVIRONMENTALLY FRIENDLY – the special formula is environmentally friendly as well as increasing the life of tyres.
Product Specifications
| Product Data | |
| Brand | Ecomotive |
| Package Length | 21.5cm |
| Package Width | 19cm |
| Package Height | 9cm |
| Package Weight | 1040g |
| Country of Origin | UK |
| Commodity Code | 38249945 |
| Barcode | 735346232869 |






Reviews
There are no reviews yet.